Masaż ciążowy

Obecnie masaż ciążowy cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem przez lekarzy, fizjoterapeutów i położne. Jego wartość doceniają jednak przede wszystkim przyszłe mamy. Uważa się, że kobiety w ciąży mogą a nawet powinny korzystać z masażu. . Masaż prenatalny w kulturze Zachodu nie jest niczym niezwykłym, stanowi popularny element opieki nad kobietą ciężarną.

W Polsce zabieg ten jest wciąż mało rozpowszechniony i korzysta z niego wąskie grono pacjentek. Znakomita większość kobiet, w ogóle nie wie o jego istnieniu.

Celem masażu jest zmniejszenie obrzęków, napięć i dolegliwości bólowych w okolicach podlegających nadmiernemu obciążeniu: barki, kark i szyja, grzbiet – szczególnie z odcinkiem lędźwiowo – krzyżowym, kończyny dolne i stawy kończyn dolnych. W miarę jak dziecko rośnie, u kobiety zmienia się środek ciężkości ciała. Kręgosłup jest przeciążony. Dodatkowo  rosnący płód uciska naczynia krwionośne powodując zaburzenia krążenia, czego efektem jest zastój krwi w nogach. To główne powody, dla których masaż u kobiet w ciąży jest wskazany.

JAKI MASAŻ, JAK CZĘSTO?

Masaż prenatalny przeprowadza się z reguły od 3 do 8 miesiąca ciąży, z uwagi na stabilność tego okresu. Ten rodzaj znacznie różni się od standardowej formy masażu.

W zależności od uwag zgłaszanych przez pacjentkę i okresu ciąży w jakim się znajduje, dostosowuje się odpowiednią, komfortową i bezpieczną (dla matki i dziecka) pozycję złożeniową (Masaż odbywa się w pozycji siedzącej, półleżącej lub leżącej)

CO DAJE MASAŻ PODCZAS CIĄŻY?

Masaż przynosi dobre samopoczucie, usuwa napięcie oraz dodaje energii Jest to chwila psychicznego odpoczynku i odnowy biologicznej dla przemęczonych stawów, bolesnych i nadmiernie napiętych mięśni.. Poprawia także krążenie, co daje efekt uspokajający i wzmacniający. Zabieg stanowi terapię przeciwobrzękową, redukuje powstawanie żylaków oraz wpływa na regulację ciśnienia krwi, krążenia krwi i chłonki (limfy).
Regularny masaż podczas ciąży pomaga się odprężyć, zmniejsza zmęczenie, a także łagodzi wszystkie bóle, zwłaszcza pleców Pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, krążenia, oddechowego, pokarmowego i wydalniczego oraz przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie. Zabieg rewitalizuje skórę brzucha, poprawia kondycję mięśni oraz usprawniania rehabilitację po cesarskim cięciu.

MASAŻ 4-6 TYGODNI PO URODZENIU DZIECKA

Pomaga szybko dojść do dobrej formy po porodzie i w sposób naturalny modeluje ciało, zmniejsza rozstępy a także sprzyja szybszemu obkurczaniu się skóry na brzuchu i minimalizuje skutki cesarskiego cięcia. Wzmacnia mięśnie, odpręża i uspokaja. Daje uczucie akceptacji swojego ciała i wewnętrznej równowagi.

KIEDY MASAŻ NIE JEST WSKAZANY?

Przeciwwskazaniem do wykonania masażu jest 1 i 2 miesiąc ciąży, choroby sercowo – naczyniowe, cukrzyca ciężarnych, stany zapalne, niedokrwistość, nieprawidłowy przebieg ciąży, 9 miesiąc ciąży.

Dla bezpieczeństwa własnego i płodu zalecamy każdorazowo konsultację ze swoim lekarzem prowadzącym. To lekarz prowadzący podejmuje decyzję o tym czy masaż lub seria masaży powinna być wykonana!!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.